|sobota, Lipiec 13, 2024
Jesteś tutaj: Home » PRZED CIĄŻĄ » Dwa tygodnie do porodu? O tym nie możesz zapomnieć, przygotowując się do szpitala

Dwa tygodnie do porodu? O tym nie możesz zapomnieć, przygotowując się do szpitala 

o-czym-pamietac-przed-porodem

36 tydzień ciąży to ostatni dzwonek, aby zacząć przygotowania do porodu. Pierwsze skurcze porodowe mogą pojawić się dosłownie lada dzień. Zobacz, co w tym tygodniu koniecznie powinno się znaleźć na twojej liście rzeczy do zrobienia.

Czy wiesz, że zaledwie 5 procent dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie porodu? Pozostałe 95 procent rodzi się trochę później albo nieco wcześniej, dlatego już teraz spakuj torbę do porodu, wybierz szpital i sprawdź, czy na pewno nie zapomniałaś o niczym ważnym.

Wykonaj ostatnie ciążowe badania

36 tydzień ciąży to czas na ostatnie badanie USG przed porodem, podczas którego lekarz określi wymiary dziecka i jego ułożenie w brzuchu. Jeśli do tego czasu maleństwo nie obróciło się główką do dołu, to znaczy, że raczej już tego nie zrobi, bo nie ma na to miejsca. W takim wypadku lekarz najpewniej podejmie decyzję o cesarskim cięciu.

Bardzo ważnymi badaniami, które warto wykonać do końca 36 tygodnia ciąży, będą posiew pochwy oraz badanie krwi WR. Wyniki tych dwóch badań powinnaś pokazać ginekologowi na ostatniej wizycie ciążowej, a jeśli do niej nie dojdzie ze względu na wcześniejszy poród, koniecznie zabierz je ze sobą do szpitala. W razie np. nieprawidłowego wyniku posiewu lekarz najpewniej podejmie decyzję o podaniu antybiotyku dziecku tuż po jego narodzinach, by ustrzec je przed infekcją bakteryjną.

Spisz plan porodu

Poza kartą ciąży i wynikami badań, zabierz do szpitala także inny ważny dokument: swój plan porodu, w którym opiszesz swoje oczekiwania co do tego ważnego dnia. To właśnie w planie porodu możesz zaznaczyć, że nie zgadzasz się np. na nacinanie krocza albo że chciałabyś rodzić we własnym ubraniu, a nie w szpitalnej koszuli. W planie porodu warto uwzględnić także m.in.:

– Czy chcesz rodzić z bliską osobą

– Czy chciałabyś podczas porodu posłuchać własnej muzyki i rodzić przy przyciemnionym świetle

– Czy zgadzasz się na okołoporodowe zabiegi pielęgnacyjne (np. golenie krocza)

– Czy chciałabyś, aby zostało ci podane znieczulenie zewnątrzoponowe

– Czy towarzysząca ci podczas porodu osoba ma odciąć pępowinę po porodzie.

Zmyj paznokcie u rąk

Rzeczywiście, to zalecenie może wydawać się na pierwszy rzut oka dziwne, ma ono jednak swoje medyczne uzasadnienie. W razie cesarskiego cięcia albo jeśli zdecydujesz się na znieczulenie zewnątrzoponowe, anestezjolog być może będzie musiał założyć ci na palec niewielką nakładkę tzw. pulsoksymetr, który poprzez płytkę paznokcia bada puls i utlenienie krwi tętniczej. Problem w tym, że pulsoksymetr działa tylko wtedy, kiedy paznokieć jest przezroczysty, dlatego ginekolodzy zalecają, aby w ostatnich tygodniach ciąży kobiety zrezygnowały z malowania paznokci.

One Response to Dwa tygodnie do porodu? O tym nie możesz zapomnieć, przygotowując się do szpitala

  1. Izka

    na pewno przydatny artykuł pierwszej mamie :) o wielu rzeczach nawet się nie pomyśli

     

Dodaj komentarz