|sobota, Lipiec 13, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Krwawienie podczas II i III trymestru

Krwawienie podczas II i III trymestru 

badanie kobiety w ciążyKrwawienie w II i III trymestrze jest znacznie rzadsze.

W drugim trymestrze krwawienie raczej nie występuje. Jeśli jednak się pojawi, może być spowodowane nadżerką szyjki macicy. Nie jest ono zbyt obfite i nie zagraża ciąży. Należy wybrać się do lekarza, jeśli dodatkowo występują inne objawy. Krwawienie w III trymestrze ciąży jest wywołane nieprawidłowościami dotyczącymi łożyska, czyli łożyskiem przodującym, przedwczesnym odklejaniem się prawidłowo usadowionego łożyska i odejściem czopu śluzowego.

Bezbolesne krwawienie w drugiej połowie ciąży może być spowodowane umiejscowieniem łożyska w dolnej części macicy. Zdarza się to między 28. a 32. tygodniem ciąży, często zupełnie bez przyczyny. Mimo że krwawienie ustępuje samo, należy niezwłocznie udać się do lekarza i zdecydować się na pozostanie na obserwacji w szpitalu. Jeśli mimo wszystko łożysko nadal przoduje, kobieta w ciąży powinna do końca ciąży zachować ostrożność.

Naprzemienne krwawienie i bóle brzucha są objawami przedwczesnego odklejenia prawidłowo usadowionego łożyska. Jest to spowodowane na przykład nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego, urazem brzucha, albo zaburzeniem krzepnięcia krwi u matki. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, ponieważ tylko wtedy istnieje szansa, że rozwój ciąży nie będzie zaburzony. Jeśli obfite krwawienie świadczy od odklejeniu się łożyska, wykonuje się cesarskie cięcie, ponieważ stan ten zagraża życiu zarówno matki, jak i dziecka.

Co robić, kiedy zauważy się niewielkie plamienie? Przede wszystkim należy się położyć, odpocząć i obserwować. Nie wolno brać żadnych lekarstw! Podczas większego krwawienia należy także się położyć i skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Niewykluczone, że niezbędne będzie badanie, na które niezwłocznie należy się udać. W przypadku wystąpienia obfitego krwawienia należy niezwłocznie udać się do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia.

Dodaj komentarz