|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » PRZED CIĄŻĄ » Kwas foliowy w diecie przyszłej mamy

Kwas foliowy w diecie przyszłej mamy 

kwas foliowyNiezbędnym składnikiem diety przyszłych mam jest kwas foliowy.

Każda kobieta powinna być świadoma tego, jak ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego podczas starań o dziecko, a także będąc już w ciąży. Jak pokazują najnowsze badania, zażywanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka, czyli bezmózgowia, przepukliny oponowo-rdzeniowej i rozszczepu kręgosłupa.

Trzeba wiedzieć, że niedobór kwasu foliowego u przyszłych matek może spowodować naprawdę bardzo poważne wady rozwojowe, a także zaburzeń w rozwoju łożyska. Brak tego składnika powoduje, że noworodek rodzi się zdecydowanie mniejszy, a także jest obciążony ryzykiem zachorowania na choroby miażdżycowe, anemię, a nawet nowotwory. Dodatkowo zapobiega także przedwczesnym porodom.

Codzienna dieta

Ponieważ w dzisiejszych czasach tak naprawdę mało kto odżywia się w sposób regularny i przede wszystkim – zdrowy, codzienny jadłospis przyszłej matki powinien być bogaty w niezbędne witaminy, a także składniki mineralne. Szczególnie narażona na niedobory są kobiety, które zażywały doustną antykoncepcję. Wywołuje ona bowiem zaburzenia wchłaniania do organizmu właśnie folianów.

Dieta bogata w foliany

Jadłospis kobiety w ciąży powinien składać się z większej ilości surowych warzyw i owoców, a także ziaren zbóż, które posiadają w swoim składzie wiele cennych dla organizmu składników odżywczych. Jednym z najlepszych źródeł kwasu foliowego są warzywa liściaste (jak na przykład szpinak, kapusta, sałata), ale także wszelkie warzywa strączkowe, owoce, kiełki i żółtka jaj. Warto pamiętać, że warzywa najlepiej jest jeść na surowo, ponieważ każda termiczna obróbka powoduje ubywanie witamin.

Kwas foliowy jest przyswajalny z pożywienia jedynie w pięćdziesięciu procentach, dlatego warto jest zdecydować się na stosowanie kwasu foliowego w tabletkach, który jest zdecydowanie lepiej przyswajalny.

4 Responses to Kwas foliowy w diecie przyszłej mamy

 1. magiczna

  Przyjmowanie Folika min. 3 miesiące przed poczęciem jest bardzo ważne. Kżda kobieta starająca się o dziecko powinna go łykać.

   
 2. rivianna

  Folik to powinno się łykać non stop, bo nigdy nie wiadomo kiedy w ciążę się zajdzie, a zdrowe dziecko to podstawa szczęśliwego macierzyństwa.

   
 3. Feliks Madej

  Jak zwykle wartościowe i przydatne, dziękuję. :-)

   
 4. paola

  tak naprawdę im dłużej go przyjmujesz przed poczęciem tym lepiej, bo przecież nie ma 100% metody antykoncepcji więc tak na dobrą sprawę współżyjąc dopuszczasz opcję ciąży a kwas foliowy jest kluczowy na samiuśkim początku

   

Dodaj komentarz