|wtorek, Czerwiec 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Nieplanowana ciąża

Nieplanowana ciąża 

objawy ciążyDwie kreski na teście ciążowym powinny dać powód do radości, jednak nie zawsze tak jest, zwłaszcza jeśli ciąża nie była planowana.

Bardzo dużo zależy od tego w jakiej sytuacji życiowej, a także materialnej znajduje się przyszła mama. Czasami bowiem zdarza się, że ciąża nieplanowana staje się tą niechcianą. Aby nie doszło do takiej sytuacji, każda kobieta powinna mieć zapewnione wsparcie osób bliskich, szczególnie w partnerze, ale także w rodzinie. Jest to szczególnie ważne kiedy przyszła mama jest zbyt młoda i nie do końca rozumie konsekwencji swoich decyzji.

Ciąża planowana=ciąża zaakceptowana

Trzeba przyznać, że jednym z uczuć jakie odczuwa kobieta, kiedy dowiaduje się, że zaszła w nieplanowaną ciążę jest poczucie wyrzutów sumienia. Warto jednak zauważyć, że w akcie zapłodnienia biorą udział dwie osoby, więc przyszła mama nie powinna zadręczać się i obwiniać za brak odpowiedniego zabezpieczenia. Odpowiedzialność za poczęte dziecko powinny wziąć na siebie dwie osoby – zarówno matka jak i ojciec. Jest to bardzo ważne, ponieważ kobieta nie może dojść do wniosku, że nie będzie dobrą matką, jeśli nie może zaakceptować ciąży.

Z myślą o dziecku trzeba się oswoić. Bardzo ważne są pierwsze badania, kiedy to można usłyszeć bicie serca maluszka, a po dłuższym czasie – wyczuwanie pierwszych ruchów płodu. Kupowanie ubranek dla dziecka czy wózka i dziecięcych mebelków utwierdzi przyszłą mamę w przekonaniu, że poradzi sobie z nową rolą i pokocha swoje dziecko.

Myśl o macierzyństwie

Entuzjastyczna reakcja partnera, a także rodziny pozwala oderwać się przyszłej mamie od czarnych myśli. Ważne jest to, żeby oboje rodziców myśleli o macierzyństwie w jako kolejnym etapie swojego życia. Aby bardzo dobrze przygotować się do nowej roli, warto jest zapisać się do szkoły rodzenia. Dzięki praktycznym zajęciom można oswoić się z nową sytuacją, a także pozbyć się strachu wynikającego z braku wiedzy. Współuczestnictwo partnera w zajęciach wzmacnia więzi psychiczne między rodzicami a przyszłym dzieckiem.

One Response to Nieplanowana ciąża

  1. Andżela17

    Jak się szaleje bez zabezpieczenia to o co można mieć później pretensje? Druga sprawa, że jak już się coś takiego wydarzyło, to po co matka ma wychowywać dziecko, którego nie chce?

     

Dodaj komentarz