|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Przedwczesny poród

Przedwczesny poród 

kobieta ciężarnaO porodzie przed terminem mówimy, gdy akcja porodowa rozpoczyna się między 24. a 37. tygodniem ciąży. 

To właśnie w tym czasie na świat przychodzą dzieci nieprzygotowane do samodzielnego funkcjonowania, przeważnie z wagą wahającą się w granicach 500 g – 2500 g. Noworodki te wymagają ciągłej specjalistycznej opieki aż do momentu osiągnięcia pewnego stopnia rozwoju. Wcześniaki, nie mają tak dobrej odporności jak dzieci rodzące się w terminie, a więc są zdecydowanie bardziej narażone na utratę życia. Dlatego też lekarze starają się opóźnić akcję porodową, co niestety nie zawsze jest możliwie.

Co jest przyczyną?

Większość lekarzy przyczyn przedwczesnych porodów dopatruje się w złym stanie zdrowia przyszłych matek. Trzeba jednak zauważyć, że nie są to jedyne czynniki. Stres, praca fizyczna, zanieczyszczenie środowiska czy kiepskie warunki socjalne z pewnością odbiją się na zdrowiu dziecka i wcześniejszym porodzie.

W dzisiejszych czasach bardzo dużym zagrożeniem dla ciąży jest wykonywanie przez ciężarną pracy fizycznej lub tej, która wywołuje u przyszłej mamy stres. Nie bez znaczenia jest także historia wcześniejszych porodów. Jeśli kobieta w swoim życiu urodziła dziecko przed terminem, poroniła lub urodziła martwe dziecko, prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu jest naprawdę duże. Taka ciąża powinna prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarską.

Wiek przyszłej mamy również może zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia wcześniaka. U kobiet poniżej szesnastego roku życia i powyżej trzydziestego roku życia (jeśli jest to pierwsze dziecko) istnieje podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu. Nadużywanie alkoholu, złe odżywianie się i korzystanie z jakichkolwiek używek podczas ciąży jest kolejnym powodem wcześniejszego porodu.

Wśród pozostałych przyczyn porodów przed terminem warto jest także wymienić: niewydolność ciśnieniowo-szyjkową macicy, pęknięcie błon płodowych (spowodowane zakażeniem wewnątrzmacicznym), zakażenie dróg moczowych, nadmierna pobudliwość skurczowa macicy i nadciśnienie w trakcie ciąży.

Dodaj komentarz