|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Wywoływanie porodu

Wywoływanie porodu 

noworodekIndukcja porodu jest stosowana wtedy, kiedy kontynuacja ciąży stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia mamy i dziecka lub ciąża jest już po terminie.

Sposoby wywoływania porodu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to metody naturalne, z których kobieta w ciąży może korzystać samodzielnie. Druga – metody indykcji medycznej – mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarskim. Jest to skuteczny i bezpieczny sposób na umożliwienie matce porodu drogami natury.

Naturalne metody wywoływania porodu

Indukcja porodu metodami naturalnymi polega na wywoływaniu czynności skurczowej macicy. Jeśli więc kobieta jest już po 42. tygodniu ciąży, a dziecko w dalszym ciągu chce pozostać w łonie matki, należy zastosować naturalne sposoby na wywołanie akcji skurczowej.

Do metod tych należą: drażnienie palcami brodawek sutkowych, co wzmaga wydzielanie oksytocyny (hormon odpowiedzialny za skurcze macicy i wywołujący akcję porodową), uprawianie seksu przed planowanym terminem porodu, co wywołuje delikatne skurcze macicy (skutek działania prostaglandyn, czyli hormonów odpowiedzialnych za skurcze mięśni gładkich) i zwiększenie aktywności fizycznej w ostatnich dniach ciąży (spacery, chodzenie po schodach).

Metody indukcji medycznej

Decyzję o wywoływaniu porodu, a także wyborze metody lekarz powinien omówić wcześniej z pacjentką. Warto jednak pamiętać o ty, ze nie zawsze jest to możliwie, zwłaszcza podczas wystąpienia jakiś nieoczekiwanych zmian i sytuacji, w których należy postępować szybko. Wywołanie porodu w szpitalu poprzedzane jest preindukcją, która polega na farmakologicznym lub mechanicznym działaniu, mającym na celu przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy.

Preindukcja zazwyczaj polega na podaniu prostaglandyn, dzięki którym szyjka macicy robi się miękka, a dodatkowo doprowadzają ją do rozwinięcia regularnej czynności skurczowej inicjującej poród. Dosyć popularny jest także cewnik Foleya, który swoim wyglądem przypomina rurkę zakończoną balonikiem, który jest wypełniony solą fizjologiczną. Ta metoda jest prosta, bezpieczna i wygodna, a dodatkowo pozwala mechanicznie rozwierać szyjkę macicy.

Wśród najczęściej stosowanych metod wywoływania porodu warto wymienić: syntetyczną oksytocynę w kroplówce (wzmaga skurcze macicy i wywołuję akcję porodową, wyraźnie skróca czas porodu), amniotomię (polega na przebiciu pęcherza płodowego, co prowadzi do aktywnej fazy porodu), wysoką lewatywę (wywołuję i wzmacnia skurcze porodowe) i masaż szyjki macicy (pobudzenie do otwierania się).

Dodaj komentarz