|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży 

uśmiechnięta kobietaJeśli po wykonaniu serii niezbędnych badań cukrzyca zostanie rozpoznana, w pierwszej kolejności trzeba dokonać zmian w jadłospisie.

Każda przyszła mama z rozpoznaną cukrzycą powinna uważać na to, co je i opracować swoją dietę w ten sposób, aby unormować poziom cukru we krwi, czyli zapobiec jego wahaniom. Zmiana jadłospisu to podstawa, ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie odpowiednia dieta stanowi leczenie. Niekiedy konieczne jest włączenie do leczenia wstrzyknięć insuliny.

Co jeść?

Dieta kobiety w ciąży chorującej na cukrzycę opiera się na zasadach zdrowego żywienia. Warto więc pamiętać o tym, że nie zmienia się ani zapotrzebowanie na składniki odżywcze ani na kalorie, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Sześć niezbyt obfitych posiłków dobrze jest jeść co trzy godziny. Bardzo ważne jest to, żeby nie pomijać kolejnych posiłków i jeść drugą kolację, która uchroni przed spadkiem glukozy w nocy.

Dieta kobiety ciężarnej z cukrzycą powinna opierać się także na produktach dostarczających węglowodany złożone, które można znaleźć w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, brązowym ryżu i warzywach. To właśnie zawarty w tych produktach błonnik zapewni wchłanianie się glukozy do krwi, a także stałą ilość energii dla rozwijającego się dziecka.

Co odstawić?

W pierwszej kolejności należy zrezygnować ze słodyczy, cukru i słodkich napojów. Lepiej unikać tłustego mięsa, dań przygotowywanych na tłuszczu, a także placków ziemniaczanych, racuchów i frytek. Warto przekonać się do spożywania chudego mięsa i wędlin, a także odtłuszczonego mleka.

Nie można zapominać o stałej kontroli poziomu cukru we krwi. Jeśli nie jest się pewnym co do tego czy stosuje się odpowiednią dietę, warto jest poprosić o radę swojego lekarza ginekologa.

2 Responses to Cukrzyca w ciąży

  1. Aleksandra Wróbel

    Dziewczyny! Nie jest to takie straszne jak mogłoby się wydawać. Nawet jeżeli wykryją u was to dziadostwo, na pewno dacie radę. My daliśmy :-)

     
  2. Marika Cz.

    Co do cukrzycy, to w wielu przypadkach wystarczą najzwyklejsze badania krwi. Nie przejmujcie się więc na zapas, bo naprawdę nie ma czym.

     

Dodaj komentarz