|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » MAŁE DZIECKO » Święta Bożego Narodzenia razem z dziećmi

Święta Bożego Narodzenia razem z dziećmi 

wspólne ubieranie choinkiBudowanie świątecznej atmosfery jest elementem tradycji, a także czymś co na stałe zapamiętają nasze dzieci. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem jest zachęcanie dzieci do udziału w przygotowaniach.

Dobrze postarać się o to, żeby dzieci zapamiętały wyłącznie te najprzyjemniejsze chwile i kojarzyły je właśnie ze Świętami Bożego Narodzenia. Oczywiście, atmosferę świąt w sklepach buduje się już od połowy listopada, kiedy to w witrynach sklepowych pojawiają się pierwsze świąteczne dekoracje. Bardzo często taka świąteczna atmosfera nie ma za dużo wspólnego z samymi świętami i jest wyłącznie chwytem marketingowym. Dobrze zastanowić się nad tym czy nie lepiej przekazać swoim dzieciom tradycji, pielęgnowanych przez poprzednie pokolenia niż nachalnych reklam z coraz to nowszymi zabawkami.

Empatia i szacunek

Podczas Świąt Bożego Narodzenia dobrze jest zwrócić największą uwagę na uczucia i emocje. Warto jest zachęcić dzieci do pomagania innym osobom, aby zaczęły odczuwać satysfakcję z bycia dobrym człowiekiem. Na pewno nie jest trudno znaleźć przynajmniej jedną aukcję charytatywną, w której warto jest wziąć udział. Można przygotować wraz z dzieckiem paczkę dla potrzebujących. W ten sposób zaszczepi się w dziecku umiejętność dzielenia się i empatii.

Święta to czas szczególny, kiedy powinniśmy zwrócić uwagę na pamięć o bliskich. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dzieci w pisanie kartek świątecznych i pakowanie prezentów. Jeśli rodzice będą zwracać uwagę na takie wartości jak szacunek, miłość, przebaczenie i dzielenie się z innymi, na pewno dziecko bardzo szybko pojmie właściwą ideę świąt.

Jeśli dzieci chcą pomóc w świątecznych przygotowaniach, należy im to umożliwić. Starsze dzieci mogą pomóc w krojeniu warzyw, a młodsze pomagać mamie w pieczeniu ciasta podając kolejne składniki. Właściwa „oprawa” świąt także jest bardzo ważna. Nie można więc zapominać o sianku pod obrusem, dzieleniu się opłatkiem, pustym talerzu i wspólnym kolędowaniu. To, co praktykujemy i w co wierzymy przekazujemy swoim dzieciom i w ten sposób kształtujemy ich postawy i wartości.

One Response to Święta Bożego Narodzenia razem z dziećmi

  1. Janusz

    Takie święta to musi być wspaniałe przeżycie, ja już się nie mogę doczekać aż urodzi nam się dziecko i będę mógł zacząć przebierać się za Mikołaja 😀

     

Dodaj komentarz