|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » PRZED CIĄŻĄ » Niepłodność kobiet

Niepłodność kobiet 

niepłodna kobietaPrzyczyn niepłodności jest naprawdę wiele. Bez poddania się szczegółowym badaniom, nie można stwierdzić, dlaczego kobieta nie może zajść w upragnioną ciążę.

Jednymi z najczęstszych przyczyn niepłodności są zaburzenia hormonalne – wiążące się z brakiem lub nieprawidłowym przebiegiem owulacji, a także niedrożność jajowodów. Niedrożność wynika z zakażeń wywołanych przez mikroorganizmy przenoszone drogą płciową. Wśród nich można znaleźć te, które wywołują chlamydię i rzeżączkę. Wiele kobiet cierpi na zespół policystycznych jajników, który jest spowodowany nadmiarem męskich hormonów w jajniku.

Zaburzenia

Zaburzenia hormonalne wynikają nie tylko ze złej diety, ale także z nadmiernego wysiłku fizycznego, niedowagi, nadużywania alkoholu, stresu, stanów napięcia psychicznego wywołanego przez przedłużające się starania i dziecko. Nie bez znaczenia są także zaburzenia tarczycy, przysadki mózgowej i kory nadnerczy, które także odgrywają ogromną rolę.

Niepłodność u kobiet może być spowodowana nieprawidłowościami w budowie narządu rodnego. Macica dwurożna, mięśniaki macicy, zrosty pooperacyjne w jamie brzusznej i miednicy mniejszej to tylko niektóre z przyczyn. Nie można zapominać także endometriozie, chorobie powodującej stany zapalne i blizny w błonie macicy. Gdy endometrium osadza się w jajnikach lub jajowodach, szanse na poczęcie są najmniejsze.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna w znaczący sposób zwiększa ryzyko niepłodności. Jeśli komórka jajowa zagnieździ się poza macicą, istnieje realne zagrożenie pęknięcia jajowodu, co zagraża życiu kobiety. Warto wiedzieć, że czasową niepłodność wywołują także leki – antydepresyjne, hormonalne, a także te bez recepty jak aspiryna i ibuprofen, kiedy kobieta przyjmuje je w połowie cyklu owulacyjnego.

2 Responses to Niepłodność kobiet

  1. Renata Budzuch

    Powiem tak – o ile w przypadku gdy para rzeczywiście bardzo chce mieć to dziecko to niepłodność kobiety stanowić będzie problem, to we wszystkich innych przypadkach jest to największe szczęście, jakie mogło spotkać mężczyznę. Panowie wiedzą o czym mówię. :-)

     
  2. Halina Brzozowska

    Nie ma tragedii bo zawsze jest adopcja. My z mężem zaadoptowaliśmy córeczkę i to była najlepsza wspólna decyzja w naszym życiu. Nawet nie wiecie ile dzieci czeka na rodziców więc dlaczego by nie zapewnić im godziwego życia?

     

Dodaj komentarz