|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Połóg

Połóg 

matka z dzieckiemPo porodzie następuje okres sześciu tygodni nazwany połogiem. Jest to czas, w którym cofają się zmiany, które zaszły w organizmie kobiety podczas trwania ciąży.

Świeżo upieczonej młodej mamie na pewno trudno będzie odróżnić, które z dolegliwości można łagodzić domowymi sposobami lub poczekać aż same miną, a z którymi należy udać się do lekarza. Jednym z częstych dolegliwości jest ból krocza. Jeśli było ono nacięte podczas porodu, w pierwszych dniach może boleć. Warto jest pamiętać o częstym przemywaniu i osuszaniu krocza, a także częstych zmianach wkładek higienicznych (jest to bardzo ważne, zwłaszcza że nieprzestrzeganie zasad higieny może spowodować zakażenie rany oraz problemy z gojeniem).

Piersi i brodawki

Innym częstym problemem są twarde piersi. Jest to spowodowane nieustabilizowaną laktacją. Ważne jest to, żeby często przystawiać dziecko do piersi, a gdy są one po karmieniu nieopróżnione, nadmiar pokarmu należy ściągać laktatorem. W pierwszych dniach po porodzie pokarmu jest naprawdę dużo, ale stan ten utrzymuje się maksymalnie do siedmiu dni. Nie można lekceważyć twardych piersi, ponieważ może są w nich rozwinąć stan zapalny, co bez wątpienia wymaga wizyty u lekarza.

Młode mamy skarżą się także na pogryzione brodawki, których uszkodzenie przez noworodka rzeczywiście jest bardzo bolesne. Dlatego też warto jest wiedzieć, że w ciągu pierwszych pięciu minut ssania, noworodek opróżnia pierś w prawie dziewięćdziesięciu procentach, dlatego nie należy zbyt długo trzymać maleństwo przy piersi. Dobrym sposobem na ochronę brodawek jest stosowanie kapturków ochronnych.

Gorączka

Jeśli młoda mama zauważyła u siebie gorączkę, która najczęściej jest związana z zastojem pokarmu w piersiach, a także ból podbrzusza i obfite krwawienie z dróg rodnych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz