|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Zdrowe zęby w ciąży

Zdrowe zęby w ciąży 

zębyO zęby i dziąsła trzeba dbać, zwłaszcza podczas ciąży.

Zadbane i zdrowe zęby to nie tylko atut urody każdej kobiety, ale także bardzo ważna kwestia związana ze zdrowiem dziecka. Należy pamiętać, że brak higieny jamy ustnej w czasie ciąży może niekorzystnie odbić się na zdrowiu nienarodzonego jeszcze dziecka.

Próchnica w ciąży

Ponieważ podczas ciąży kobieta jest narażona na próchnicę, należy w sposób szczególny zadbać o zęby i dziąsła. Nieleczona próchnica może spowodować przedwczesne skurcze porodowe i wpłynąć na bardzo niską wagę urodzeniową noworodka. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, a dodatkowo zadbać o swój wygląd, warto zapamiętać kilka prostych zasad, dzięki którym nie będzie się miało problemów z zębami.

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku. Oczywiście, nie zawsze ma się taką możliwość, dlatego w takich sytuacjach dobrze jest przepłukać zęby ciepłą wodą. Podczas mycia zębów należy zwrócić szczególną uwagę na linię dziąseł i zęby trzonowe. Nie można zapominać o języku, na którym znajduje się bardzo dużo bakterii, które powodują stany zapalne dziąseł i próchnicę.

Młoda mama powinna szczotkować zęby szczoteczką z miękkiego włosia, którą należy wymieniać co trzy miesiące lub częściej. Dobrze zainwestować w odpowiednią pastę do zębów, która w składzie będzie zawierała do 1500 ppm fluoru. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych idealnie sprawdzi się nić dentystyczna.

Bardzo ważne są wizyty kontrolne u stomatologa. Każda ciężarna powinna odwiedzić go trzy razy – raz w każdym trymestrze ciąży. W ten sposób lekarz może na bieżąco kontrolować powstające ubytki, a także leczyć je przy pomocy środków bezpiecznych dla dziecka.

Dodaj komentarz