|sobota, Lipiec 13, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Kawa a ciąża

Kawa a ciąża 

KawaCiężarne powinny unikać picia kawy. Co zrobić, żeby rozstać się z kawowym nałogiem?

Niestety, jeśli do tej pory przyszła mama zaczynała dzień od pysznej i aromatycznej filiżanki mocnej kawy, powinna czym prędzej zmienić swoje nawyki, zwłaszcza że picie kawy w dużych ilościach może być groźne dla dziecka.

Kawa szkodzi dziecku

Dlaczego kawa jest szkodliwa dla dziecka? Otóż kofeina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a co spowalnia przepływ krwi do łożyska. W ten właśnie sposób może dojść do niedotlenienia płodu. Warto jednak pamiętać także o tym, że kofeina przenikająca przez łożysko może bezpośrednio wpłynąć na jego rozwój.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż ciężarne, które spożywały codziennie więcej niż 200 mg kofeiny były dwa razy bardziej narażone na poronienie niż te, które na okres ciąży odstawiły picie kawy. Dlatego że przepływ krwi jest spowolniony, proces zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej może okazać się niezwykle trudny.

Czym zastąpić kawę?

Kawa nie tylko pobudza, ale także podnosi ciśnienie i przyspiesza bicie serca, co może doprowadzić do problemów z bezsennością. Trunek nasila ciążowe dolegliwości, więc nie ma się co dziwić temu, że wiele przyszłych mam narzeka na uporczywą zgagę. Dodatkowo picie kawy utrudnia przyswajanie żelaza z pokarmu, które należy uzupełniać według zaleceń lekarza ginekologa.

Walka z nałogiem kawowym wcale nie musi być trudna, zwłaszcza jeśli zwykłą kawę zastąpi się kawą zbożową. Jeśli po odstawieniu kawy młodą mamę boli głowa, czuje się senna i rozdrażniona, warto zabrać się za zmianę nawyków w sposób stopniowy. W ten sposób organizm zdecydowanie łatwiej przyzwyczai się do nowej diety.

5 Responses to Kawa a ciąża

 1. kremla

  Dla prawdziwych kawoszów może byc to niezwykle trudne. Ale co też nie zrobi się dla maluchów!

   
 2. Blondi

  Ciąża czy nie ciąża, ja tam bez kawy nie potrafię żyć i dobrze mi z tym. 😛

   
 3. Kamila

  Ja też bez kawy nie mogę sobie wyobrazić życia i dopóki lekarz nie zabroni to będę piła.

   
 4. Roksana M.

  Jejku jej, bez kawy to ja chyba nie przetrwam jednego dnia. Z drugiej strony Kremla ma rację – bobas jest najważniejszy, więc nie róbmy tragedii jak przez jakiś czas trzeba będzie z kawy zrezygnować.

   
 5. hejka

  Mi się też wydawało, że bez kawy będzie ciężko, ale tak nie jest :) W rossmanie wynalazłam bardzo smaczną zbożową mama caffee, smakuje podobnie jak moja sypana sprzed ciąży i ta zdrowsza i nawet kwas foliowy ma w składzie. Także nadal się cieszę smakiem kawusi.

   

Dodaj komentarz