|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Palenie papierosów w ciąży

Palenie papierosów w ciąży 

palenie w ciążyPalenie papierosów w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, a dodatkowo wywołuje u dziecka niedotlenienie.

Każda przyszła mama powinna bardzo dokładnie zapamiętać sobie, że palenie papierosów podczas ciąży jest wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. W krwi dziecka palącej matki znajduje się prawie cztery tysiące substancji chemicznych, z których aż czterdzieści jest rakotwórczych. Nie ma się więc co dziwić temu, że takie dzieci rodzą się mniejsze i nie są odporne na infekcje.

Konsekwencje palenia

Dzieci palących matek w okresie noworodkowym obciążone są ryzykiem wczesnej śmierci i zespołu przedwczesnej śmierci łóżeczkowej. Na dodatek, gdy dym papierosowy jest wdychany przez niemowlaka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapadnie on na poważne choroby układu oddechowego, takie jak: zapalenie górnych dróg oddechowych, oskrzeli, płuc, astmę i przewlekłe zapalenie ucha środkowego.

Wielu lekarzy stara się przekonywać palące matki do rzucenia nałogu. Ryzyko poronienia i wad może być mniejsze, jeśli tylko matka przestanie palić. Najlepiej zaprzestać palenia już w pierwszym trymestrze ciąży, dzięki czemu ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, a także krwawień i wcześniactwa będzie znacznie mniejsze. Nawet od trzydziestego tygodnia ciąży możliwe jest wyrównanie stanu zdrowia dziecka. Najważniejsze są bowiem dwa ostatnie miesiące ciąży.

Rzucanie palenia

Każda matka powinna być świadoma faktu, że nałóg palenia papierosów zostanie przekazany dalej, a więc najprawdopodobniej dziecko samo zacznie palić już jako nastolatek. Dla przyszłej matki najważniejsze powinno być zdrowie dziecka. Palaczki powinny więc zapisać się na terapię odwykową, a wcześniej znaleźć odpowiednie wsparcie i motywację do walki z nałogiem.

2 Responses to Palenie papierosów w ciąży

  1. Michalina Nunek

    Palenie ogólnie jest wstrętne, a co dopiero w ciąży!! Ogromna nieodpowiedzialność. Młode matki z fajkami powinny za karę robić jakieś prace społeczne. Albo coś w tym stylu. Masakra!!

     
  2. kremla

    Jak chce sobie mama szkodzić to iech to robi tylko sobie a malucha zostawi w spokoju!

     

Dodaj komentarz