|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Zdrowa ciąża

Zdrowa ciąża 

Zdrowa ciążaKażda przyszła mama powinna odpowiednio dbać o siebie każdego dnia.

Jest to bardzo ważne, aby ciąża była zdrowa. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dieta dla ciężarnych

Na pewno jedną z najważniejszych kwestii jest właściwa dieta. To właśnie od tego, co i ile się je zależy czy ciąża rozwija się prawidłowo i jakie samopoczucie ma przyszła mama. Mitem jest, że przyszła mama powinna jeść za dwoje, ale warto pamiętać, że dieta powinna być pełnowartościowa. Należy więc starać się jeść zdrowo, dzięki czemu bez trudu zapanuje się nad przyrostem wagi. Dobrze jest ograniczyć w tym czasie słone potrawy i słodycze, a także odrzucić surowe mięso, potrawy ciężkostrawne oraz sery pleśniowe.

Najlepiej jeść częściej, ale w mniejszych ilościach, dzięki czemu ograniczy się nieprzyjemne ciążowe dolegliwości jakimi są chociażby zaparcia. Oczywiście, nie wolno pić dużej ilości kawy, mocnej herbaty, a także alkoholu pod każdą postacią.

Ruch to zdrowie

Kiedy miną mdłości, warto skonsultować z lekarzem, jaki rodzaj sportu można uprawiać i jak intensywnie. Powinno się bowiem pamiętać, że ruch to zdrowie, więc dobrze korzystać z lekkich ćwiczeń rozciągających. Należy zauważyć, że dzięki nim można będzie zapanować nad dolegliwościami związanymi z porodem. Jeśli ma się problemy z kręgosłupem, dobrze korzystać z basenu. Jeżeli lekarz nie ma przeciwwskazań, można jeździć na rowerze stacjonarnym, ćwiczyć jogę czy po prostu spacerować.

Ruch na świeżym powietrzu nie tylko dotlenia organizm, ale także poprawia samopoczucie, łagodzi zmienność nastrojów i mdłości. Warto więc często spacerować, zwłaszcza kiedy pozwalają na to warunki atmosferyczne.

Dodaj komentarz