|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » PRZED CIĄŻĄ » Choroby tarczycy a ciąża

Choroby tarczycy a ciąża 

TarczycaCzy choroby tarczycy – nadczynność i niedoczynność mogą uniemożliwić zajście w ciążę?

Kobiety są aż pięć razy bardziej narażone na dolegliwości związane z chorobami tarczycy. Uważa się więc, że istnieje związek między funkcjami tarczycy i jajników, co warunkuje szanse na szybkie poczęcie dziecka. Choroby tarczycy mogą więc być przyczyną długich starań o dziecko.

Tarczyca to dosyć niewielki hormon o wadze koło 200 – 300 gram, który wytwarza trzy hormony (tyroksynę, trójjodotyroninę i kalcytoninę) odpowiedzialne za prawidłową przemianę materii i normalny wzrost człowieka. Aby tarczyca w sposób prawidłowy wydzielała hormony, niezbędna jest praca przysadki mózgowej, a dokładnie hormonu tyreotropowego.

Nadczynność i niedoczynność

Niedoczynność tarczycy polega na zbyt niskiej produkcji hormonów – a za wysoki poziom hormonu TSH powoduje nadwyżkę w produkcji prolaktyny, która blokuje owulację oraz stymuluje laktację. Niedoczynność tarczycy rozwija się bardzo powoli, dlatego też ciężko jest ją zdiagnozować. Wśród ważnych symptomów warto wymienić: senność, zaparcia, obrzęk twarzy, rąk, powiek, zwiększenie masy ciała, spowolnienie pracy serca, trudności w koncentracji.

Przy nadczynności tarczycy obserwuje się nadwyżkę hormonów tarczycowych. Objawami nadczynności tarczycy są: drażliwość i nadpobudliwość, chudnięcie, pocenie się, powiększenie tarczycy, wytrzeszcz oczu, zaburzenia płodności, a także brak regularnych miesiączek.

Diagnostyka

Aby ustalić przyczynę problemów z zajściem w ciążę, konieczne jest wykonanie badań zleconych przez lekarza endokrynologa. Za pomocą badań krwi można ustalić czy przyczyną problemów z zajściem w ciążę są zaburzenia tarczycowe. Jeśli tak, to konieczna będzie terapia hormonalna, dzięki której wszelkie przykre dolegliwości ustąpią i będzie można zajść w upragnioną ciążę.

2 Responses to Choroby tarczycy a ciąża

  1. Iza

    Ok. Dostałam informację, że niedoczynność tarczycy zagraża dziecku (jestem w piątym miesiącu ciąży), Ale nikt mnie nie poinformował jak/dlaczego… Czy poza zażywaniem Jodu i Euthyrox’u przepisanego Można jeszcze coś zrobić?

     
  2. Paulina

    Jeśli rzeczywiście jest problem z zajściem w ciąże, to warto zrobić wszystkie możliwe badania. Może akurat uda się rozwiązać sprawę w taki sposób, a jak nie to pozostaje jeszcze adopcja…

     

Dodaj komentarz