Przyczyny poronień
Czynników, które mogą prowadzić do utraty ciąży jest naprawdę sporo, ale warto jest je poznać.
Zaburzenia chromosomalne
Poronienia, do których dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, w większości przypadków są spowodowane nieprawidłowymi chromosomami w zapłodnionej komórce jajowej, przez co zarodek nie można się prawidłowo rozwijać. Do poronienia może dojść także wtedy, kiedy zarodek nieprawidłowo zagnieździ się w ścianie macicy. Ze względu na zaburzenia chromosomalne zarodek obumiera.
Ryzyko poronienia znacząco spada już około szóstego tygodnia ciąży, kiedy to podczas badania USG można zobaczyć bijące serce. Warto wiedzieć, że nie są znane dokładne przyczyny poronień i nawet po wykonaniu specjalistycznych badań nie otrzyma się pewnej odpowiedzi. Poronić może każda kobieta, jednak niektóre z nich są dużo bardziej narażone na utratę ciąży.
Czynniki ryzyka
Trzeba mieć świadomość tego, że im starsza kobieta, tym większe prawdopodobieństwo, że zapłodniona komórka będzie miała wady chromosomalne, dodatkowo – ryzyko poronień wzrasta, jeśli kobieta poroniła już dwa razy. Nie bez znaczenia są choroby przewlekłe (takie jak choroby krwi, cukrzyca, zaburzenia hormonalne), a także wady w budowie macicy (np. gdy szyjka jest krótka, mogą wystąpić problemy z donoszeniem ciąży).
Palenie papierosów, zażywanie narkotyków i picie alkoholu mają ogromny wpływ na rozwój płodu. Podczas ciąży nie można przyjmować niektórych leków, a także należy unikać kontaktu z substancjami toksycznymi (ołów, arsen, formaldehyd, benzen, tlenek etylenu). Ryzyko poronienia wzrasta, kiedy kobieta zajdzie w ciążę już trzy miesiące po urodzeniu dziecka.
Poronienie to prawdziwa tragedia i mam nadzieję, że z czasem w ogóle nie będzie do takich sytuacji dochodziło. To chyba najgorsza rzecz jaka może przytrafić się młodym rodzicom.
Ja sobie nie wyobrażam jaki mjusi byc to ból kiedy poroni sie dzidziusia….:(