|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Przyczyny poronień

Przyczyny poronień 

przyczyny poronieńCzynników, które mogą prowadzić do utraty ciąży jest naprawdę sporo, ale warto jest je poznać.

Zaburzenia chromosomalne

Poronienia, do których dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, w większości przypadków są spowodowane nieprawidłowymi chromosomami w zapłodnionej komórce jajowej, przez co zarodek nie można się prawidłowo rozwijać. Do poronienia może dojść także wtedy, kiedy zarodek nieprawidłowo zagnieździ się w ścianie macicy. Ze względu na zaburzenia chromosomalne zarodek obumiera.

Ryzyko poronienia znacząco spada już około szóstego tygodnia ciąży, kiedy to podczas badania USG można zobaczyć bijące serce. Warto wiedzieć, że nie są znane dokładne przyczyny poronień i nawet po wykonaniu specjalistycznych badań nie otrzyma się pewnej odpowiedzi. Poronić może każda kobieta, jednak niektóre z nich są dużo bardziej narażone na utratę ciąży.

Czynniki ryzyka

Trzeba mieć świadomość tego, że im starsza kobieta, tym większe prawdopodobieństwo, że zapłodniona komórka będzie miała wady chromosomalne, dodatkowo – ryzyko poronień wzrasta, jeśli kobieta poroniła już dwa razy. Nie bez znaczenia są choroby przewlekłe (takie jak choroby krwi, cukrzyca, zaburzenia hormonalne), a także wady w budowie macicy (np. gdy szyjka jest krótka, mogą wystąpić problemy z donoszeniem ciąży).

Palenie papierosów, zażywanie narkotyków i picie alkoholu mają ogromny wpływ na rozwój płodu. Podczas ciąży nie można przyjmować niektórych leków, a także należy unikać kontaktu z substancjami toksycznymi (ołów, arsen, formaldehyd, benzen, tlenek etylenu). Ryzyko poronienia wzrasta, kiedy kobieta zajdzie w ciążę już trzy miesiące po urodzeniu dziecka.

2 Responses to Przyczyny poronień

  1. Agata Sikora

    Poronienie to prawdziwa tragedia i mam nadzieję, że z czasem w ogóle nie będzie do takich sytuacji dochodziło. To chyba najgorsza rzecz jaka może przytrafić się młodym rodzicom. :-(

     
  2. kremla

    Ja sobie nie wyobrażam jaki mjusi byc to ból kiedy poroni sie dzidziusia….:(

     

Dodaj komentarz