|sobota, Lipiec 13, 2024
Jesteś tutaj: Home » PRZED CIĄŻĄ » Wszystko o testach ciążowych

Wszystko o testach ciążowych 

TestKiedy wykonać test ciążowy? Czy jego wynik może być niepewny?

Wszystkie domowe testy ciążowe wykrywają w moczu gonadotropinę kosmówkową, czyli hormon hCG. Warto jednak wiedzieć, że pojawi się on w krwi przyszłej mamy około sześciu – dziesięciu dni po zapłodnieniu (dokładniej, gdy komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy). To właśnie wtedy należy wykonać test ciążowy, który ma różne rodzaje – strumieniowy, płytkowy i paskowy.

Cierpliwość

Jeśli przyszła mama nie może doczekać się zrobienia testu, powinna wiedzieć, że akurat w tym przypadku cierpliwość się opłaci. Zbyt wczesne wykonanie testu może spowodować pojawienie się nieprawidłowego wyniku (może się nawet zdarzyć, że kreska pojawi się mimo tego, że nie doszło do zapłodnienia). Należy więc poczekać do dnia, w którym ma pojawić się przewidywana miesiączka, bowiem jest to pierwszy dzień, w którym można zobaczyć dwie kreski na teście.

Jeśli mimo to wynik testu jest negatywny, warto zastanowić się nad tym czy nie zaszła pomyłka w liczeniu dnia jajeczkowania albo być może czułość testu ciążowego jest zbyt mała, aby wykryć niewielkie stężenie hormonu (większość producentów daje gwarancję na prawidłowy wynik po upływie czternastu dni od zapłodnienia).

Jak zrobić test, aby wynik był wiarygodny?

Na samym początku należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania, następnie należy sprawdzić datę ważności testu, a następnie upewnić się, że wszystkie elementy testu są suche i czyste. Wynik testu należy odczytać nie później niż po upływie kilku minut. Ważne jest to, aby nie używać ponownie użytego już testu.

One Response to Wszystko o testach ciążowych

  1. Olga Kubiak

    Test ciążowy to podstawa w razie jakichkolwiek wątpliwości. Wydajesz kilka – kilkanaście złotych i problem z głowy. Albo przynajmniej masz pewność, że masz problem, a nie martwisz się na zapas.

     

Dodaj komentarz