|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży 

ŻylakiProblem z żylakami dotyczy około czterdziestu procent kobiet ciąży.

Problem z żyłami

Największą grupę ryzyka stanowią kobiety, które miały problem z żylakami przed zajściem w ciążę, a ponad to, miały przed ciążą nadwagę i skłonności do tycia, a także za długo stoją lub siedzą. Warto jest obrać odpowiednią technikę zapobiegania żylakom, zwłaszcza że problem ten może przewijać się w kolejnych ciążach.

Żylaki pojawiają się już w pierwszym okresie ciąży, a ich powodem są: wzrastające ciśnienie w żyłach kończyn dolnych, a także z żył macicy w kierunki żył miednicy, a dodatkowo rozluźnienie włókien mięśniowych w ścianie żył. Jednym z najczęstszych objawów żylaków są bolące nogi. Wiele kobiet skarży się na pieczenie, uczucie ciężkości, a także silny ból.

Zapobieganie

Na pewno warto kontrolować swoją wagę podczas ciąży (pamiętając przy tym, że optymalny przyrost to około dwunastu kilogramów), wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia, a także dużo spacerować. Noszenie obcisłej i ograniczającej swobodę ruchów odzież warto odłożyć na później, podobnie jak rajstopy ściągające i elastyczne pończochy.

Dobrze jest od czasu do czasu fundować sobie masaż stóp i łydek, który na pewno pobudzi krążenie, a także wybrać się na pływalnie. Należy zwrócić uwagę także na to, aby nie zakładać nogę na nogę podczas siedzenia, co utrudnia przepływ krwi, a także co jakiś czas wstawać od biurka i przespacerować się, jeśli wykonuje się pracę siedzącą.

Leczenie żylaków nie jest zalecane podczas ciąży i trzeba z nim poczekać nawet kilka miesięcy po porodzie. Zaleca się jednak, aby unosić podczas leżenia układać nogi na wysokiej poduszce, a także nosić specjalne rajstopy lub podkolanówki. Czasami lekarze przepisują swoim pacjentkom leki poprawiające krążenie (np. żel z kasztanowca).

One Response to Żylaki w ciąży

  1. kremla

    Okropna przypadłość z tymi żylakami. Nikomu ich nie życzę, same problemy z nimi są!

     

Dodaj komentarz