|wtorek, Czerwiec 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Najnowocześniejsze testy prenatalne

Najnowocześniejsze testy prenatalne 

testy prenatalne NIFTYPrzyszłe mamy już nie muszą obawiać się inwazyjnych badań prenatalnych, bowiem dostępne są już testy prenatalne NIFTY.

Jest to bowiem nieinwazyjny test służący do wykrywania trisomii płodu, czyli ryzyka wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua. Test NIFTY został opracowany przez ekspertów badań genetycznych, a dokładniej Instytutu BGI. Aktualnie test ten jest uważany w Polsce za najskuteczniejszy w wykrywaniu ryzyka trisomii chromosomów u płodu. Ponadto jest całkiem bezpieczny dla matki i dziecka.

Warto dodać, że test nie niesie za sobą ryzyka poronienia czy rozwoju infekcji. Charakteryzuje się wysokim stopniem wykrywalności ryzyka wad płodu, a także tym, że posiada ubezpieczenie w przypadku podania negatywnie fałszywego wyniku (jeśli ciężarna urodzi dziecko z zespołem Pataua, Edwardsa lub Downa, firma BGI wypłaci odszkodowanie w wysokości trzydziestu dwóch tysięcy dolarów).

Jak wygląda badanie?

Testy wykonuje się między dwunastym a dwudziestym czwartym tygodniem ciąży. Wystarczy próbka krwi, którą oddaje się do analizy, podczas której izoluje się DNA dziecka. Na wynik trzeba poczekać około trzech tygodni.

Test szczególnie polecany jest kobietom, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia i chcą się poddać badaniu prenatalnemu, ale nie chcą korzystać z metod inwazyjnych. Mogą z niego skorzystać także kobiety ciężarne, które ze względu na łożysko przodujące lub zakażenie HBV mają przeciwwskazania do badań inwazyjnych.

Z testu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży mnogiej, te, które kiedykolwiek poddały się terapii komórkami macierzystymi miały przeszczep lub w ciągu sześciu miesięcy przed zajściem w ciążę miały transfuzję krwi.

Dodaj komentarz