|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » MAŁE DZIECKO » Ubezpieczenie posagowe dla dziecka

Ubezpieczenie posagowe dla dziecka 

finanse-dzieckaCelem każdego rodzica powinno być zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i szczęścia. Właśnie dlatego inwestujemy w dzieci – w ich wykształcenie i dodatkowe umiejętności, chcąc zagwarantować im lepszy start w przyszłość.

Posag dla dziecka

W tradycji naszego kraju istniało od wieków pojęcie posagu, czyli kapitału lub majątku wnoszonego na rzecz męża przez żonę przy zawieraniu związku małżeńskiego. Obecnie tylko w nielicznych rodzinach posag jest jeszcze pojęciem stosowanym, a jeśli już, to niekoniecznie w swoim tradycyjnym rozumieniu. W wielu kulturach odgrywa on do dziś istotną rolę, choć nie zawsze to żona wnosi tzw. wiano na rzecz męża. W islamie na przykład zgodnie z obyczajem mahr dar ślubny wręczany jest żonie przez męża. W Polsce natomiast jeśli przyszła żona pochodziła z biednej rodziny i nie miała posagu, zgodnie z prawem wyznaczało się jej pewną sumę z majątku męża, czyli zawieniec. Posag tradycyjnie miał być użyteczny dla męża, a po jego śmierci zapewnić źródło utrzymania żony.

Obecnie pojęcie posagu funkcjonuje jedynie w odniesieniu do pewnej kwoty oszczędności, jaką rodzice gromadzą dla dziecka, aby ułatwić mu start w dorosłość i usamodzielnienie się. Kwota ta często wykorzystywana jest na edukację dziecka. Chcąc odłożyć pieniądze dla dzieci, należy odkładać w każdym miesiącu np. kilkaset złotych, co pozwoli po wielu latach zgromadzić znaczną kwotę. Jednak aktualna sytuacja ekonomiczna polskich rodzin w wielu przypadkach na takie oszczędzanie nie pozwala.

Polisa posagowa

Dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą zadbać o przyszłość swoich dzieci, będzie zawarcie umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym oferującym polisę posagową. Jest to specjalne ubezpieczenie oferowane w różnych wariantach m.in. w Signal Iduna. Polisa stanowi realne zabezpieczenie przyszłości dziecka na wypadek śmierci jednego z rodziców czy opiekunów, a ponadto dzięki opłacaniu comiesięcznych składek zapewnia oszczędzanie na posag dla naszej pociechy. Rodzice, podpisując umowę ubezpieczeniową, zobowiązują się do wpłacania regularnie składek w określonej wysokości do firmy ubezpieczeniowej, aby na koniec okresu umownego dziecko mogło otrzymać pewną kwotę pieniędzy. Polisa pełni jednocześnie funkcję ochronną. Zgromadzone w ramach ubezpieczenia posagowego pieniądze zwolnione są od opodatkowania tzw. podatkiem Belki.

Dodaj komentarz