|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Cholesterol u młodej mamy

Cholesterol u młodej mamy 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW ciąży właściwie skomponowana dieta jest kluczowa. Organizm pracuje na wysokich obrotach i wymaga zwiększonej dawki składników odżywczych, witamin oraz minerałów.

Jednocześnie także może pojawić się problem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi – jak można mu zapobiegać i z czy ma on negatywny wpływ na ciążę?

Cholesterol głównie kojarzy się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Rzeczywiście, to właśnie on odpowiedzialny jest w dużej mierze za miażdżyce naczyń krwionośnych, zawały serca, chorobę niedokrwienną serca czy udary mózgu. Takie problemy dotyczą osób, u których wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza „złego” cholesterolu LDL utrzymuje się przez długi czas. Przyczyną podwyższonego poziomu tego związku we krwi jest przede wszystkim niewłaściwa dieta, która obfituje w produkty odzwierzęce, w tym w mięsa oraz tłuszcze takie jak masło czy smalec. Problem wysokiego cholesterolu dotyczy także kobiet w ciąży, u których nieraz podwyższa się on bez wyraźnego powodu, jednak także jego zbyt mały poziom może być groźny.

Przygotowanie do ciąży

Przed zajściem w ciążę warto stworzyć jak najlepsze warunki do jej rozwoju. W związku z tym przejście na zdrową dietę, która obniża cholesterol, jest polecane. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz mięsa na rzecz warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych oraz ryb zawierających duże ilości kwasów omega-3 oraz omega-6 jest dobrym posunięciem.

Podwyższony cholesterol w ciąży

Poziom cholesterolu podczas ciąży może niebezpiecznie wzrastać, także u tych kobiet, które dotychczas nie miały z nim żadnego problemu i odżywiały się zdrowo. W wielu przypadkach jednak nie trzeba się tym martwić, ponieważ cholesterol jest ważnym składnikiem biorącym udział w syntezie hormonów, dlatego kształtowanie się łożyska i płodu zwykle podwyższają jego poziom we krwi, nawet niezależnie od przyjmowanych pokarmów.

Gdy jednak jego ilość jest znacznie zbyt wysoka, to jednak poziom ten może być również zagrożeniem. U kobiet, u których zaobserwowano nadmiar cholesterolu podwyższa się ryzyko przedwczesnego porodu – dotyczy to poziomów rzędu 260 mg/dl i wyższych.

Zbyt niski cholesterol w ciąży

Jednocześnie problemem może być też zbyt niski poziom cholesterolu wynoszący poniżej 160 mg/dl podczas ciąży. U tych kobiet, u których zaobserwowano jego obniżenie, także zachodzi ryzyko przedwczesnego porodu, a także jednocześnie u wcześniaków zanotowano mniejszy obwód główki, co związane jest z wpływem cholesterolu na rozwój mózgu.

Podczas ciąży warto zatem pamiętać o regularnym badaniu cholesterolu oraz o zdrowej diecie, która będzie mogła utrzymać go w ryzach. Jeżeli jednak pojawiają się jakiekolwiek nadmierne wyniki zarówno powyżej, jak i poniżej normy, warto zgłosić się do lekarza.

One Response to Cholesterol u młodej mamy

  1. Marta Becera

    Wszelkie diety, szczególnie w okresie ciąży, powinny być zawsze omawiane ze specjalistą / lekarzem. Pamiętajcie o tym kobietki!

     

Dodaj komentarz