|sobota, Lipiec 13, 2024
Jesteś tutaj: Home » CZAS WOLNY » Kiedy powinieneś zacząć oszczędzać?

Kiedy powinieneś zacząć oszczędzać? 

finanseNa oszczędzanie z myślą o jakichś dużych zakupach czy inwestowaniu we własną przyszłość nigdy nie jest zbyt późno.

Co prawda, jeśli chcemy cieszyć się dodatkową emeryturą w wyższej kwocie, warto zacząć oszczędzać z myślą o niej odpowiednio wcześnie. Jednak równie ważna, co długość okresu oszczędzania, jest regularność zadeklarowanych wpłat. Regularne oszczędzanie na konkretne cele umożliwiają między innymi banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe, które pozwalają na dostosowanie sposobu oszczędzania do własnych możliwości.

Szczególnie towarzystwa ubezpieczeniowe dają szereg możliwości, łącząc w swoich produktach ubezpieczenie na życie i możliwość oszczędzania przez okres co najmniej 10 lat. Zatem zgodnie z tą zasadą oszczędzać na polisie na życie może każdy dorosły człowiek, który nie ukończył określonego w umowie wieku. Zwykle jednak do regularnego oszczędzania przyczyniają się różne wydarzenia w życiu. Narodziny dziecka sprawiają, że rodzice poszukują możliwości ułatwienia mu startu w dorosłe życie. Z kolei rozpoczęcie pracy zawodowej to dobry moment, aby zacząć myśleć o własnej emeryturze, która będzie pochodzić ze środków zaoszczędzonych i powiększonych o różnego rodzaju premie czy odsetki. W przypadku polis ubezpieczeniowych ich istotną korzyścią jest to, że wypłacony z nich kapitał nie wymaga odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych, zatem oszczędności na takiej polisie nie są dodatkowo pomniejszone o stawkę podatku.

Ubezpieczenia na życie pozwalają łatwiej oszczędzać na dowolny cel. Łatwiej, ponieważ miesięczne zobowiązanie z tytułu składki na taka polisę, to niewielki koszt, ale za to rozłożony równomiernie na lata oszczędzania. Także z psychologicznego punktu widzenia chętniej oszczędzamy, gdy wykładamy mniejsze kwoty niż gdy oszczędzamy krócej, ale duże kwoty, czasem rzędu kilkuset złotych. Dodatkowo ważne jest ustalenie celu, na który oszczędzamy. Ambitny cel sprawia, że oszczędzanie nie jest tylko przykrą koniecznością czy obowiązkiem. Wizja łatwiejszej przyszłości dziecka, nowy dom, czy może wycieczka dookoła świata mogą być w zasięgu ręki jeśli tylko wykorzystamy z możliwości, jakie dają ubezpieczeniowe produkty oszczędnościowe. Przy okazji równie istotna jest ochrona, jaką zapewnia ubezpieczenie na życie. Dzięki niemu i dodatkowym umowom ubezpieczenia można zapewnić najbliższym stabilizację finansową także w nieoczekiwanych sytuacjach.

One Response to Kiedy powinieneś zacząć oszczędzać?

  1. Wiktoria B.

    To prawda że fajnie jest oszczędzać i dobrze się w ten sposób zabezpieczać, ale ciąża nie jest najlepszym okresem na to. Trzeba urządzić pokój, kupić niezbędne akcesoria i sprzęty, do tego nowy członek rodziny zwiększa koszty. Nie jest to niestety takie łatwe.

     

Dodaj komentarz