|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » MAŁE DZIECKO » Jak rozwija się nasze dziecko?

Jak rozwija się nasze dziecko? 

Portrait of happy babyKażda młoda mama chciałaby, aby jej pociecha była najinteligentniejsza, najzdolniejsza, najsprawniejsza i najszybciej się rozwijała we wszystkich sferach życia. Bardzo często rozwój dziecka jest sprawą indywidualną i zależy zarówno od czynników zewnętrznych, jak i genetycznych.

Jednakże można wyróżnić kilka etapów rozwoju dziecka, dzięki czemu możemy obserwować, czy nasz maluszek rozwija się w prawidłowy sposób.

Okres niemowlęcy

Okres niemowlęcy trwa od urodzenia dziecka do końca pierwszego roku życia. W tej pierwszej fazie życia dziecka wyróżnia się okres noworodkowy, kiedy to przez pierwszy miesiąc maluch jedynie śpi i wybudza się w celu karmienia. Po tym okresie dziecko zaczyna stopniowo nabierać zainteresowania otoczeniem. Około drugiego, trzeciego miesiąca dziecko świadomie się uśmiecha, później zaczyna pełzać, raczkować. Około ósmego miesiąca maluch zaczyna gaworzyć i reaguje też na swoje imię.

Okres poniemowlęcy

W okresie poniemowlęcym, który zaczyna się po 12 miesiącu życia i trwa do trzeciego roku życia zachodzą bardzo istotne zmiany dla dziecka. Zaczyna ono stopniowo poznawać otaczający świat. Zaczyna być świadome swojej odrębności w świecie, jednocześnie zaś jest w dalszym ciągu zależne od opieki. Naukowcy podkreślają, ze w okresie tym należy zwrócić szczególną uwagę na emocjonalny rozwój dziecka, gdyż ten w tym okresie ściśle wiąże się z potrzebami biologicznymi, których zaspokojenie zależne jest od rodziców dziecka. Czułość i troska, jaką zapewnimy naszemu dziecku w tym okresie życia będzie mieć odzwierciedlenie w jego późniejszym rozwoju.

Okres przedszkolny i wczesnoszkolny

Kiedy nasze dziecko idzie do przedszkola możemy mówić o kolejnym etapie w jego życiu. Jest to etap, o tyle istotny, gdyż zaczyna się wtedy jego życie w pierwszej poważnej społeczności – czyli przedszkolu. To, w jaki sposób będzie zachowywać się w kontakcie z rówieśnikami, może mieć duży wpływ na kolejną fazę jego rozwoju – wczesnoszkolną. W okresie przedszkolnym dobrze zatem trzymać rękę na pulsie, rozmawiać z dzieckiem i być w stałym kontakcie z wychowawcą przedszkolnym.

Nasz maluch zasługuje na szczególną troskę, a młoda mama zasługuje na dostęp do najlepszych informacji o rozwoju dziecka. Dlatego warto już dziś zapoznać się z treścią serwisu www.zdrowystartwprzyszlosc.pl.

2 Responses to Jak rozwija się nasze dziecko?

  1. Anka

    Ja dopiero “niemowlęcy”, ale już orientuje się co będzie dalej.. na razie daję rade :)

     
  2. Jola S.

    Trochę to dyskryminujące – naglowek artykułu wskazuje że tylko młode mamy chcą żeby ich dzieci rozwijały się prawidłowo a prawda jest taka że pragnie tego każda kochająca matka…

     

Dodaj komentarz