|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Plastyka pochwy po porodzie

Plastyka pochwy po porodzie 

piekna-kobieta

Narodziny dziecka są niewątpliwie najpiękniejszą chwilą w życiu kobiety, jednak sama ciąża i poród powodują zmiany ciała świeżo upieczonej mamy. Podczas narodzin dziecka, zwłaszcza siłami natury, dochodzi do rozciągnięcia tkanek pochwy, które w późniejszym okresie mogą powodować dyskomfort podczas współżycia.

Jest to związane również ze stale jeszcze popularnym w wielu polskich szpitalach rutynowym nacięciem krocza, a przede wszystkim gdy nie zostanie ono prawidłowo zszyte. Dolegliwości rosną proporcjonalnie do liczby porodów. Na szczęście obecnie istnieje możliwość korekcji nabytych podczas ciąży zmian pochwy, a jest to możliwe dzięki waginoplastyce, która staje się coraz bardziej popularna.

Waginoplastyka jest zabiegiem podczas, którego dochodzi do zwężenia wejścia pochwy, dzięki któremu kobiety przestają odczuwać dyskomfort podczas współżycia- ponad 70% kobiet, które poddały się zabiegowi, uważa swoje pożycie seksualne za bardziej satysfakcjonujące. Dodatkowo pochwa staje się bardziej elastyczna, odmłodzona i poprawia się stan napięcia mięśni waginalnych, dzięki czemu ponownie możliwe jest ich kontrolowane kurczenie, które pozwala silniej odczuwać doznania seksualne.

Zanim zdecydujemy się na plastykę pochwy

Przed wykonaniem zabiegu konieczne będzie spotkanie ze specjalistą przeprowadzającym zabieg, który oceni czy będzie możliwe uzyskanie oczekiwanych przez pacjentkę efektów oraz czy nie ma istotnych przeciwwskazań do wykonania waginoplastyki, sprawdzany będzie również stan psychiczny kobiety. Następnie przeprowadzone zostanie dokładne badanie, podczas którego sprawdzona zostanie grupa krwi, morfologia, poziom elektrolitów i poziom cukru oraz wykonane badanie ogólne moczu i EKG.Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie operacji, której efekty będzie można zobaczyć jeszcze przed wykonaniem zabiegu, dzięki specjalnej technice komputerowej.

Zabieg plastyki pochwy przeprowadzany jest w narkozie, jednak możliwe jest uzyskanie znieczulenia miejscowego albo znieczulenia miejscowego z dożylnym. Podczas operacji nacinana jest tylna powłoka wejścia pochwy i usuwany jest nadmiar tkanki. Zabieg trwa średnio 30-90 minut. W rezultacie, pochwa staje się węższa, dzięki czemu nie tylko wzrasta jakość życia seksualnego, ale również zmniejsza się prawdopodobieństwo zakażenia narządu rodnego.
Po zabiegu pacjentka pozostaje w szpitalu przez 24 godziny, natomiast okres rekonwalescencji wynosi około tygodnia. Do życia seksualnego można wrócić po około 1,5 miesięcznej abstynencji. Ceny zabiegu wynoszą 3000 – 8000 zł w zależności od metody i kliniki (https://www.tourmedica.pl/ceny/plastyka-pochwy/).

Laserowa plastyka pochwy

Istnieje również możliwość laserowej plastyki pochwy. Podczas tego zabiegu kanał pochwy zostaje naświetlony na jego całej długości przy użyciu lasera. W każdym naświetlanym miejscu aplikowana jest energia 90J, która wywołuje natychmiastowe kurczenie się tkanki, remodelowanie i syntezę kolagenu. Następnie naświetleniu podlega wejście do pochwy i jej przedsionka. Podczas użycia lasera do plastyki pochwy nie ma konieczności zastosowania znieczulenia, a czas zabiegu wynosi 30-60 minut.

Czy po waginoplastyce można starać się o kolejne dziecko?

– Po plastyce pochwy i krocza można starać się o dziecko, ale trzeba pamiętać o tym, że kolejny poród zniweczy efekt operacji. Taką operację przeprowadza się, gdy tkanki pochwy – w wyniku urodzenia dużego noworodka lub po kilku porodach – nadmiernie się rozciągną lub nawet uszkodzą. Efektem tego jest nietrzymanie moczu i obniżenie narządu rodnego. – mówi dr n. med. Renata Jaczyńska specjalista ginekolog- położnik, która pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Również doktor Anna Zygler-Przysucha specjalista ginekolog-położnik, twierdzi, że plastykę pochwy powinno robić się dopiero po zakończeniu planów rozrodu w celu uzyskania trwałych efektów.

One Response to Plastyka pochwy po porodzie

  1. Kamila Kozi.

    Zgoda, można się bawić w takie rzeczy, ale jeżeli facet był zakochany w kobiecie i podniecało go jej ciało przed urodzeniem dziecka, to niech później nie wymyśla i bierze ją taką jaka jest.

     

Dodaj komentarz