|sobota, Lipiec 13, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Zdrowy uśmiech w ciąży. O czym warto wiedzieć?

Zdrowy uśmiech w ciąży. O czym warto wiedzieć? 

zdrowy-usmiech-zeby

Piękny i zdrowy uśmiech to ogromny atut przyszłych mam. W ciąży bardziej niż kiedykolwiek należy dbać o rzetelną higienę jamy ustnej i to nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych.

Zły stan zębów i dziąseł, może w znacznym stopniu odbić się na dziecku. Rozwijająca się próchnica, jak również kamień nazębny i choroby przyzębia mogą zaburzyć prawidłowy rozwój dzidziusia. Mogą także wywołać przedwczesne skurcze oraz spowodować zakażenie podczas porodu. Dlatego też, już od pierwszych chwil ciąży rób wszystko, aby Twoje zęby i dziąsła pozostawały w doskonałym zdrowiu. Dbaj o właściwą higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj swojego dentystę.

Szczotka, pasta i inne niezbędne akcesoria

Podstawą higieny jamy ustnej przyszłych mam jest dobra pasta do zębów. Ideałem jest pasta do zębów z fluorem, zawierająca od 1000 do 1500 ppm fluoru. Tylko taka pasta skutecznie zabezpieczy zęby przed próchnicą. W zależności od potrzeb, możesz również sięgać po inne pasty. Każdego dnia możesz używać dwóch innych rodzajów. I tak np. rano możesz myć zęby pastą regenerującą dziąsła, a wieczorem pastą do zębów z fluorem. Jeśli cierpisz na intensywne mdłości lub wymioty, wypróbuj past owocowych.

Same pasty do zębów to jednak za mało. W codziennej higienie, ważną rolę odgrywa także płyn do płukania jamy ustnej. Stosuj go po każdym umyciu zębów – rano i wieczorem. Taki płyn pomoże Ci pozbyć się bakterii z jamy ustnej, które sprzyjają powstawaniu próchnicy. Oprócz tego usunie wszelkie naloty i odświeży oddech. Zapobiegnie także osadzaniu się kamienia nazębnego. Dobrym wsparciem w walce z próchnicą są również nici dentystyczne. Dzięki nim usuniesz resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc i szczelin między zębami.

A co ze szczoteczką do zębów? Najlepiej wybrać tą o miękkim włosiu, która nie podrażni dziąseł i nie przyczyni się do nadmiernego ścierania szkliwa. Posiadając szczoteczkę z miękkim włosiem, możesz delikatnie masować nią dziąsła i tym samym poprawiać ich ukrwienie. Idealna szczoteczka do zębów to również ta z dostatecznie elastyczną główką. Tylko giętka główka szczoteczki jest w stanie poradzić sobie z trudno dostępnymi miejscami i dotrzeć do najdalej położonych zębów, a więc “siódemek” i “ósemek”. Nie zapominaj też o częstym zmienianiu szczoteczki. Jedna szczoteczka do zębów powinna być używana przez okres 2-3 miesięcy – nie dłużej.

Prawidłowa technika szczotkowania zębów

Nie jest tajemnicą, że skuteczna ochrona zębów przed próchnicą zależy głównie od prawidłowego mycia zębów. Większość osób myśli, że myje zęby w sposób prawidłowy. Tymczasem zaledwie mały procent robi to naprawdę dobrze. Musisz pamiętać, że zęby należy myć przez 2-3 minuty, nie krócej. Jeśli krwawią Ci dziąsła to znak, że szczotkujesz je za mocno. Zawsze lepiej myć zęby dłużej, a delikatniej. Dentyści radzą, aby kobiety cierpiące z powodu krwawiących, opuchniętych dziąseł dodatkowo płukały je ciepłym naparem z rumianku, który łagodzi podrażnienia i nie dopuszcza do powstania stanu zapalnego.

Chcąc prawidłowo wyszczotkować zęby, musisz ustawić szczoteczkę pod kątem około 45 stopni w stosunku do linii dziąseł i szczotkować zęby krótkimi, delikatnymi pociągnięciami. Pamiętaj, aby zęby czyścić metodą wymiatającą – zawsze w kierunku od dziąseł do zębów. Górne zęby myj ruchem “do dołu”. Dolne – “do góry”. Nigdy nie zapominaj o zębach położonych najdalej. To właśnie tam zbiera się zazwyczaj najwięcej resztek pokarmowych, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Każde mycie zębów kończ dokładnym wyszczotkowaniem policzków i języka. Na nich także zbierają się bakterie!

Zdrowa dieta dla zębów

Rzetelna higiena jamy ustnej, to jedno. Zdrowa dieta – to drugie. Pamiętaj, że to co jesz w ciąży, ma istotny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie i rozwój dziecka, ale także na zdrowie Twoich zębów. Pierwszym, co powinnaś zrobić troszcząc się o zęby jest ograniczenie słodyczy. Cukier bardzo źle wpływa na zęby i przyspiesza powstawanie próchnicy. Pamiętaj, że cukier to nie tylko słodycze. Jest on obecny również w owocach, sokach owocowych, napojach i wielu innych produktach.

Unikaj także produktów kwaśnych i ostro przyprawionych. Bardzo często wywołują one zgagę pod wpływem której pH jamy ustnej niekorzystnie się zmienia. W codziennym menu postaw na produkty bogate w witaminę C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniu dziąseł. Duże dawki witaminy C znajdziesz m.in. w jabłkach i natce pietruszki. Nie unikaj przetworów mlecznych (ale tych naturalnych, a nie dosładzanych), ryb i orzechów. Są one cennym źródłem wapnia oraz witamin z grupy B, które wpływają na dobrą kondycję zębów.

2 Responses to Zdrowy uśmiech w ciąży. O czym warto wiedzieć?

  1. Edward80

    Uśmiechnięte kobiety są przepiękne, a już uśmiechnięte kobiety z brzuszkiem to czysta poezja. O ile mają białe zęby i zdrowy uśmiech, ale to zawsze można zrobić i poprawić.

     
  2. Katarzyna T.

    Oj dentysta potrafi kosztować! :-( Ludzie myjcie dobrze zęby bo inaczej później narażacie się na niepotrzebny ból, koszty oraz nerwy i stratę czasu.

     

Dodaj komentarz