|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Dlaczego regularne badania w ciąży są takie ważne?

Dlaczego regularne badania w ciąży są takie ważne? 

Grossesse - prise de tension

Ciąża to niezwykły czas dla wszystkich rodziców. W czasie tych dziewięciu miesięcy zmienia się właściwie wszystko – zmieniamy się my, zmienia się również nasza przyszłość.

Kalendarz badań w ciąży

W czasie ciąży (ale oczywiście również już po niej, kiedy nasze dziecko przyjdzie na świat) niezwykle ważne jest, aby zadbać o zdrowie swoje i swojej pociechy. Jeśli do tej pory ginekologa unikałyśmy jak ognia, najwyższa pora, aby to się zmieniło. Bardzo istotne jest bowiem, aby w czasie tego poważnego stanu regularnie poddawać się badaniom ginekologicznym. Tak zwany kalendarz badań w ciąży to odgórne zalecenie ministra zdrowia, które powinno być przestrzegane w każdej placówce opieki zdrowotnej. Kiedy przyszła mama kończy 10. tydzień ciąży, powinna mieć już wykonanych szereg badań. Jest to niezmiernie ważne, aby zapewnić jak najlepszą opiekę mamie, ale również jej dziecku. Badania w ciąży pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz zapobiegać ich skutkom, z tego powodu są one tak istotne. Dlatego ważne jest, aby już zaraz po tym, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży, zgłosić się do lekarza ginekologa. Doktor Anna Kluc-Kowal, prowadząca swoją praktykę w Białymstoku, a będąca ginekologiem-położnikiem, prowadzi czynne poradnictwo w zakresie przebiegu ciąży i porodu oraz oferuje pełen zakres badań.

Zakres badań w ciąży

Pierwsza wizyta kobiety, która spodziewa się dziecka, powinna nastąpić zaraz po stwierdzeniu przez nią ciąży i nie później, niż w jej 10. tygodniu. Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadzi wywiad położniczy, wykona pierwsze badanie USG, pozwalające określić aktualny tydzień ciąży oraz zleci kolejne badania. Od teraz przyszła mama będzie regularnie pojawiała się u swojego doktora – częstotliwości wizyt, które powinna odbywać wyglądają następująco:

– w I trymestrze co 4 tygodnie,

– w II trymestrze co 3 tygodnie,

–  w III trymestrze co 2 tygodnie.

Wiadomo jednak, że jeśli pojawią się niepokojące objawy, na przykład plamienie, krwawienie lub zbyt wczesne i bolesne skurcze macicy, wówczas ciężarna powinna jak najszybciej skierować się do lekarza. Jeśli, będąc w ciąży, zaalarmuje ją na przykład świąd skóry czy drętwienie stóp, również powinna się niezwłocznie zgłosić do specjalisty. W drugim trymestrze ciąży wykonuje się badanie USG, będące w stanie wykryć wady rozwojowe płodu oraz test obciążenia glukozą, którego wynik może (ale oczywiście nie musi) skierować kobietę na bardziej szczegółowe badania dotyczące cukrzycy.

Dlaczego jednak regularne badania w ciąży są aż tak ważne? Przede wszystkim pozwalają one wykryć wady rozwojowe we wczesnym ich stadium, kiedy możliwe jest podjęcie ich leczenia oraz podjęcie decyzji co do postępowania już po narodzinach dziecka. W sytuacjach, kiedy dziecku zagraża niebezpieczeństwo, czas jest naprawdę bardzo cenny. Wiemy bowiem, że jeśli zwlekać z kuracją oraz badaniami, po jakimś czasie może się okazać, że nie jesteśmy już w stanie nic zrobić. Dlatego wizyta w specjalistycznym gabinecie (na przykład we wspomnianym już wcześniej gabinecie ginekologicznym doktor Anny Kluc-Kowal) jest naprawdę kluczowa, jeśli chcemy zapewnić sobie oraz naszemu dziecku prawidłowy przebieg ciąży oraz zdrowe życie już po porodzie.3 Responses to Dlaczego regularne badania w ciąży są takie ważne?

 1. Agata Piotrowska

  Lekceważenie badań to największa głupota!!! Chodzi tu o zdrowie nie tylko matki ale i jej dziecka. Jeżeli kobieta nie chce badać się dla dziecka to po co jej to dziecko? Jak ona o nie zadba?

   
 2. Madzia Tomaszewska

  Każda dziewczyna i kobieta powinny się regularnie badać, a co dopiero podczas ciąży! Nie można tego olewać, no kurczę!

   
 3. Majka

  Gorzej jak kobieta nie ma pieniędzy na takie badania. Co wtedy mamy zrobić?? :-(

   

Dodaj komentarz