|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » SPRAWY DAMSKO-MĘSKIE » Bliznowce: co warto o nich wiedzieć?

Bliznowce: co warto o nich wiedzieć? 

blizna-twarz

Powstające jako wybujała tkanka łączna bliznowce są dość charakterystycznym schorzeniem. Co warto o nich wiedzieć i w jaki sposób można z nimi walczyć?

Powstające zazwyczaj w górnej części tułowia bliznowce są zazwyczaj pamiątką po jakiś urazie. Poważniejsza rana lub oparzenie są najczęściej występującymi przyczynami pojawienia się blizn, choć nie tylko one mogą odpowiadać za ich rozwój. Zdarza się również, że za ich rozwój odpowiedzialna jest choroba skóry przebyta we wcześniejszym okresie.

Bardzo częstym problemem są te blizny, które pozostają jako pamiątki po uciążliwym trądziku. Znane są też przypadki, w których bliznowce pojawiają się samoczynnie, a wskazanie ich konkretnych przyczyn jest wyjątkowo trudne.Bliznowce jako dolegliwość skórna mają swe charakterystyczne objawy. Przede wszystkim w czasie powstawania blizny typowym sygnałem jest ból nasilający się w trakcie ucisku oraz swędzenie. Bliznowce mają też bardzo charakterystyczny wygląd.

Mogą pojawiać się pojedynczo (i tak bywa najczęściej), choć czasem występują w większych skupiskach. Mogą mieć postać albo płaskich narośli, albo tworów guzowatych i obrzmiałych.

Bliznowce wprawdzie nie są zagrożeniem dla człowieka, jednak mogą negatywnie wpływać na psychikę człowieka. Im większa powierzchnia takiego zniekształcenia skóry, tym większy dyskomfort pacjenta. Czasami zdarza się też i tak, że bliznowce ulokowane w problematycznych miejscach utrudniają sprawne poruszanie się.Czy można chronić się przed tym problemem? Z bliznami można walczyć na wiele sposobów. Im wcześniej taka walka zostanie rozpoczęta, tym większa szansa na osiągnięcie sukcesu.

Świeże blizny można leczyć za pomocą maści z dodatkiem kortyzonu. W taki sam sposób można leczyć starsze blizny, z tym że w ich przypadku oprócz maści niezbędny staje się systematyczny masaż zmienionego miejsca.

Warto jednak każdą taką operację skonsultować wcześniej z lekarzem, gdyż samodzielne leczenie bliznowców może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. A jak może pomóc współczesna medycyna w walce z tym problemem?Lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjenta i ustaleniu rozmiaru problemów, może podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia bliznowców w kompleksowy sposób. Dzieje się tak zazwyczaj w chwili, gdy zmiany skórne utrudniają swobodne poruszanie się i ograniczają ruchomość stawów.

Wśród metod leczenia, szczególnie w przypadku tworzenia się nowych blizn, stosowane jest często naświetlenie promieniami X.

Dodaj komentarz