|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » MAŁE DZIECKO » Kardiolog dziecięcy – kiedy warto umówić wizytę?

Kardiolog dziecięcy – kiedy warto umówić wizytę? 

badanie-kardiologiczne-u-dziecka

Pierwsze badanie kardiologiczne dziecko przechodzi tuż po narodzinach.

Zaróżowiona skóra, ruchliwość, regularny i miarowy oddech świadczą o zdrowym sercu noworodka. Poza prawidłowym odgłosem bicia serca, reprezentującym skurcz i rozkurcz mięśnia, kardiolog dziecięcy może usłyszeć również towarzyszące mu szmery, które zwykle samoczynnie ustępują po kilku dniach. Jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas, mogą, chociaż nie muszą, oznaczać nieprawidłowości w rozwoju układu krwionośnego.

Jeśli dodatkowo towarzyszą im objawy takie jak, sinienie dobrze ukrwionych części ciała (usta, język, rogówka oka), przyspieszony oddech, omdlenia, marmurkowatość skóry czy omdlenia i „kołatanie” serca, należy zadbać, aby dziecko jak najszybciej zbadał kardiolog. Każdego roku z niewydolnością serca rodzi się kilka tysięcy noworodków, w wielu przypadkach wada wyrównuje się sama, nie należy jednak bagatelizować problemy, ponieważ część z nich wymaga jak najszybszego zdiagnozowania problemu i podjęcia leczenia.

Wizytę kardiolog dziecięcy powinien rozpocząć od pogłębionego wywiadu. Dla lekarza istotny będzie przebieg ciąży oraz rozwój dziecka w okresie prenatalnym i perinatalnego. Dodatkowo cenne będą obserwacje rodziców dotyczące występowania niepokojących objawów i ich częstotliwości. Następnie lekarz dokładnie osłucha dziecko. Na podstawie tego bardzo ważnego badania, kardiolog dokładnie powinien określić rodzaj słyszalnych szmerów i zdecydować, czy są to nieszkodliwe objawy pracy serca, czy też należy wykonać dodatkowe badania. Do tej decyzji przyczynić mogą się informacje, których wcześniej rodzice udzielili podczas wywiadu. Jeżeli lekarz na jego podstawie może podejrzewać u dziecka wadę wrodzoną, zleci wykonanie szeregu dodatkowych badań. Kardiolog dziecięcy w Centrum Medycznym Balumed, wykona dokładne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla dziecka badania bazując na najwyższej jakości sprzęcie ultrasonograficznym. Na podstawie wyników Echa serca, czy ocenie EKG zdiagnozuje problem i ustali sposób leczenia oraz prozdrowotną profilaktykę.

Należy pamiętać, że tylko dzięki odpowiednio wczesnej interwencji, liczna część nieprawidłowości w rozwoju układu krwionośnego dziecka może być całkowicie wyleczona lub jej skutki mogą być na tyle zminimalizowane, aby nie utrudniały dalszego dojrzewania młodego człowieka.

One Response to Kardiolog dziecięcy – kiedy warto umówić wizytę?

  1. Madziulek21

    Moim zdaniem to trochę przesadne podejście, ale też dziecko jest dopiero w drodze więc może inaczej będziemy na to patrzeć.

     

Dodaj komentarz