|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » PRZED CIĄŻĄ » Kiedy są dni płodne?

Kiedy są dni płodne? 

dni-plodne-u-kobiety

Chociaż wiedza o występowaniu dni płodnych lub dni niepłodnych nie powinna zastępować antykoncepcji, może znacznie ułatwić zajście w ciążę.

Jak wyliczyć dni płodne?

W pierwszym dniu miesiączki zaczyna się 28-dniowy cykl owulacyjny, natomiast pęcherzyki jajnikowe zaczynają dojrzewać w piątym dniu. Pękają on w dniu czternastym i wtedy uwalnia się dojrzała komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Tym samym dni niepłodne zaczynają się wtedy, gdy wspomniana komórka jajowa obumiera i trwają do wystąpienia kolejnej miesiączki. Kobiety korzystające z takich wyliczeń powinny jednak mieć na uwadze to, że na wskutek stresu, przebytej choroby lub zwyczajnego niewsypania termin jajeczkowania może ulec przesunięciu.

Kalendarzyk ciążowy

Na obliczaniu dni płodnych i dni niepłodnych opiera się metoda kalendarzyka ciążowego, jednak przypominamy, że nie jest to skuteczna antykoncepcja. Nie można również prawidłowo obliczyć owulacji wtedy, gdy kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe. Taka metoda najlepiej sprawdza się u dojrzałych kobiet, które prowadzą stałe życie seksualne, jednak nawet one nie powinny zapominać o prezerwatywie lub innych metodach antykoncepcji.

One Response to Kiedy są dni płodne?

  1. Natasha

    Nie wiem jak inne panie ale ja zawsze takie dni doskonale wyczuwam a wtedy… 😉

     

Dodaj komentarz