|wtorek, Czerwiec 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie – dlaczego występuje?

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie – dlaczego występuje? 

nietrzymanie-moczu-u-kobiet

Potrzeba częstszych wizyt w toalecie w czasie ciąży jest zjawiskiem naturalnym, ale gdy pojawia się brak kontroli nad mikcjami, należy zwrócić się do lekarza. Być może problem odejdzie w niepamięć po przyjściu dziecka na świat, ale może też się pogłębić.

Jeśli nietrzymanie moczu nie miało miejsca w czasie ciąży, nadal istnieje ryzyko, że pojawi się już po porodzie. Jakie są tego przyczyny?

Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny fizjologiczne

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, ale wiąże się z mnóstwem zmian fizjologicznych, które nie zawsze są dla niej korzystne. Przyszłe mamy skarżą się na dużą częstotliwość oddawania moczu. Częste wizyty w toalecie nie stanowią powodu do zmartwień, ale gdy dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu, lekarz powinien przyjrzeć się lepiej problemowi. Oddawanie moczu ponad normę, a nawet jego lekkie nietrzymanie to nie powód do paniki – szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Nasilanie się dolegliwości wiąże się z rozwojem dziecka i zwiększającym się naciskiem macicy na pęcherz moczowy. Gdy dziecko rośnie, rozrasta się również macica. Intensywny nacisk na pęcherz może prowadzić nawet do mimowolnego oddawania moczu. Brak kontroli nad mikcjami w ciąży jest klasyfikowany jako wysiłkowe nietrzymanie moczu. Podstawowe zalecenie, aby uniknąć problemu lub zminimalizować jego odczuwanie to ćwiczenie mięśni dna miednicy. W przypadku planowanej ciąży warto zacząć systematycznie ćwiczyć jeszcze przed poczęciem i kontynuować w czasie ciąży.

Jak przeciwdziałać nietrzymaniu moczu w ciąży?

Kobiety na co dzień uprawiające sport, których mięśnie są silne zwykle mają w czasie ciąży mają mniej dolegliwości i łatwiej znoszą poród. Nie trzeba jednak podejmować intensywnej aktywności fizycznej, aby zapobiec lub zminimalizować nietrzymanie moczu w ciąży. Należy skupić się na ćwiczeniach dna miednicy, które są wskazane dla wszystkich kobiet, ponieważ wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się przykrych dolegliwości. Podczas ciąży należy zadbać zarówno o wzmocnienie mięśni dna miednicy, jak i o układ moczowy. Regularne picie wody w niedużych ilościach, co oznacza mniej więcej 8 szklanek wody w ciągu dnia, umożliwia prawidłowe usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i chroni przed zasiedlaniem się bakterii. Na temat nietrzymania moczu i jego przyczyn można dowiedzieć się więcej tutaj: http://www.tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/przyczyny-nietrzymania-moczu/. Należy pamiętać, że w czasie ciąży występują tendencje do zaparć, które powodują zwiększenie nacisku na pęcherz, dlatego ważna jest dbałość o dietę obfitującą w błonnik, który wspomaga przemianę materii i perystaltykę jelit.

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie

Podczas ciąży mięśnie dna miednicy, które podtrzymują macicę i pęcherz, ulegają rozciągnięciu. Dzieje się tak pod wpływem zwiększenia masy ciała i przede wszystkim pod wpływem wzrostu dziecka. Dlatego większe dziecko to większe ryzyko nietrzymania moczu po porodzie. Im bardziej rozciągnięte są mięśnie, tym stają się słabsze i wówczas najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu.

One Response to Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie – dlaczego występuje?

  1. Gosia93

    Mnie zmartwiło, że piszecie o nietrzymaniu moczu w ciąży i po porodzie a ja natomiast miałam z tym problemy jeszcze zanim zaszłam. Myślicie że to jakaś infekcja??

     

Dodaj komentarz