|sobota, Lipiec 13, 2024
Jesteś tutaj: Home » MAŁE DZIECKO » Wybieramy idealny plecak dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy idealny plecak dla dziecka – na co zwrócić uwagę? 

plecak-dla-dziecka

Plecak dla dziecka przydaje się w wielu sytuacjach: podczas codziennych wypraw do szkoły, gdy maluch idzie na dodatkowe zajęcia, albo jedzie na wycieczkę.

Najczęściej na zakup decydujemy się w nowym roku szkolnym, jednak może się zdarzyć, że konieczność nabycia nowego plecaka „nadejdzie” wcześniej. To nie lada wyzwanie, które niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek! Tym bardziej, że należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jak więc wybrać dobry plecak dla dziecka?

Odpowiednie dopasowanie

To, co liczy się przede wszystkim to odpowiednie dopasowanie plecaka do dziecka. Wiadomo, najczęściej zwracamy uwagę na wygląd. Jednak nie jest to priorytetowa kwestia. Estetyka jest istotna, jednak nie powinna stanowić priorytetu. Ważniejsze jest:

– Ciężar plecaka
– Materiał, z jakiego jest wykonany
– Rodzaj zabezpieczeń, w które jest wyposażony
– Wnętrze, ilość przegród i ładowność

Sposób noszenia

To priorytetowe kwestie, na które każdy rodzic powinien zwrócić uwagę. Zupełnie inaczej powinien wyglądać plecak na zajęcia dodatkowe (np. wszelkiego rodzaju kursy angielskiego, a inaczej tradycyjny plecak do szkoły. Główną zasadą, jaka tutaj obowiązuje jest kwestia wagi. Plecak nie powinien być za ciężki – dodatkowe obciążenie w postaci książek, piórnika i innych przyborów nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka! To naprawdę ważna kwestia, tym bardziej, że nieraz „gołe” plecaki potrafią ważyć i 2 kg.

Zwróć uwagę na materiał!

plecak-dzieciecy-sklep

Materiał, z którego wykonywany jest plecak dla dziecka także jest kwestią bardzo istotną. Liczy się tutaj solidność i jakość wykonania. Warto stawiać na materiał wodoodporny, który możemy szybko wyczyścić, bez obaw o popsucie. Ważny jest także rodzaj zszycia plecaka. Zbyt słabe mocowanie może szybko się zniszczyć. Tym bardziej, że plecak szkolny jest eksploatowany praktycznie codziennie. Dodatkowo ważne jest także, aby posiadał on usztywnione dno. Dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka dobrze jest też zadbać o wyprofilowanie tyłu plecaka oraz zwrócić uwagę na szelki. Zadbanie o zdrowe plecy malucha teraz, zaowocuje na przyszłość!

Tradycyjny czy na kółkach?

Dobrze jest także zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią – wybrać tradycyjny plecak na szelkach, czy może model na kółkach? Ten drugi świetnie sprawdzi się jako bagaż w trakcie podróży czy krótkich wypraw, ale także i do szkoły. Jeśli dziecko nie ma siły dźwigać, ma problemy z kręgosłupem, chodzi samemu daleko do szkoły – lepiej jest zainwestować w model na kołach. Coraz częściej widuje się takie w szkołach.

W przypadku tego rodzaju plecaków należy sprawdzić kwestię kółek – najbardziej trwałe są te kauczukowe, najlepiej osadzone na łożyskach. Modele z małymi, plastikowymi kółkami to zakup praktycznie na kilka miesięcy. Często dochodzi tutaj do wyłamania i zniszczenia takiego mocowania. Lepiej czasem zapłacić nieco więcej, by dziecko na dłużej mogło cieszyć się nowym plecakiem. Dobrze też spojrzeć na to, czy model ma chowaną rączkę i czy jest ona wygodna w obsłudze.

One Response to Wybieramy idealny plecak dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

  1. Magdalena

    Szkoda że dzieci muszą tyle nosić w tych plecakach :-(

     

Dodaj komentarz