|czwartek, Kwiecień 25, 2024
Jesteś tutaj: Home » MAŁE DZIECKO » Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym – na jakie elementy warto postawić?

Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym – na jakie elementy warto postawić? 

warsztaty dla dzieci

Dziecko w wieku przedszkolnym, czyli w granicach 3-6 lat intensywnie dojrzewa, zarówno pod katem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Zyskuje wiedzę na temat otaczającego go świata, jak i samego siebie. O rozwój jakich cech powinien zadbać rodzic, by zapewnić dziecku prawidłowy rozwój?

Okres poprzedzający pójście dziecka do szkoły należy do etapów rozwoju, w którym można zaobserwować jedne z najbardziej dynamicznym zmian w całym życiu człowieka. To właśnie wtedy rozwija się percepcja dziecka, jego zdolności motoryczne, somatyczno-kinetyczne, umiejętności poznawcze oraz konstrukcyjne. To także wtedy, dziecko zaczyna zastępować proste „ja i moje potrzeby“, możliwością interakcji w grupie. Rozwija zatem nie tylko umiejętność pracy z rówieśnikami, lecz także patrzenia na potrzeby większej zbiorowości a nie samej jednostki. Starsze dzieci zaczynają podejmować świadome działania, których efekty mają wywołać określony skutek.

Chcąc zatem zadbać o rozwój swojej pociechy, rodzice powinni zapisywać dzieci na warsztaty bądź zajęcia, skupiające się w głównej mierze na rozwoju powyższych cech. To dlatego dzieci w wieku przedszkolnym tak chętnie rysują, malują, budują z klocków LEGO, lepią z plasteliny. Poniekąd tworzą własne interpretacje istniejącego świata. Warto im w tym pomóc. Poprzez zajęcia plastyczne dziecko zacznie odróżniać kształty, pozna zależności między różnymi typami przedmiotów, zacznie umiejętnie odróżniać i łączyć ze sobą kolory. Z kolei zabawa klockami pozwoli poznać fakturę danego przedmiotu, jego wagę, strukturę. Dziecko zrozumie, że umiejętne łączenie jednego elementu z drugim, pozwoli mu stworzyć „coś“, pozornie z niczego. Mówimy zatem o ważnej w codziennym życiu umiejętności konstrukcyjnej. Co za tym idzie, wiele warsztatów mobilizuje dzieci do pracy w grupie, w parach. Dzieci pracują w atmosferze zdrowej rywalizacji, gdzie nie ma wygranych i przegranych – są jedynie różne, dobre spojrzenia, na poruszany temat.

Zarówno jedne jak i drugie warsztaty, mogą poprzez zabawę uczyć. Dostarczać dziecku nie tylko nowych wrażeń, ale także cenną wiedzę. O to z kolei zadbają już animatorzy i nauczyciele.

12 Responses to Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym – na jakie elementy warto postawić?

 1. Kinga

  Zależy co dziecko ciekawi i interesuje

   
 2. Magdalenka

  Bardzo przydatne warsztaty :)

   
 3. Martulka

  Rety kiedyś to nikt nie potrzebował takich warsztatów a dzieci całymi dniami siedziały same na świeżym powietrzu…

   
 4. asia

  A dla mnie praca w grupie jest bardzo przereklamowana i wcale nie chcę aby moje dziecko myślało tylko o innych. Dodatkowo w grupie często robią tak naprawdę dwie albo trzy osoby a reszta na tym żeruje.

   
 5. zlosnica

  No z tym żerowaniem to chyba trochę przesadzasz :-)

   
 6. maja

  A moim zdaniem jest to szansa, której kiedyś niestety nie było a przynajmniej nie była tak łatwo dostępna. Warto korzystać jak ktoś ma środki finansowe.

   
 7. Kinga

  Moja córka uwielbia chodzić na takie zajęcia/

   
 8. Magdalenka

  wydaje mi sie:) gimnastyka i rozwoj umysłowy

   
 9. Marek

  albo wlasnie opanowanie spokoj, rozmowa nie glupota;)

   
 10. Modern

  Dzieci to jeszcze odległy dla mnie temat

   
 11. groszek

  Przydatna wiedza:)

   
 12. Pysia

  Kiedyś nie było tylu możliwości… teraz każdy znajdzie coś dla siebie, nic tylko korzystać :)

   

Dodaj komentarz