|poniedziałek, Maj 20, 2024
Jesteś tutaj: Home » CIĄŻA I PORÓD » Zmiany zachodzące w ciele kobiety ciężarnej

Zmiany zachodzące w ciele kobiety ciężarnej 

Zmiany zachodzące w ciele kobiety ciężarnej

Ciało kobiety ciężarnej wraz z rozwojem płodu dynamicznie zmienia się.

  1. Piersi kobiety ciężarnej
  2. Przebudowa układu rozrodczego

Zachodzące adaptacje – zarówno w anatomii, metabolizmie, jak i fizjologii przyszłej mamy – od lat są obserwowane przez naukowców, ginekologów i położne. Jak się bowiem okazuje, procesy jakich są świadkami kobiety podczas stanu błogosławionego, decydują o prawidłowym przebiegu ciąży oraz jej pożądanym zakończeniu. Jakie zmiany mogą być obiektem obserwacji zarówno przez przyszłych rodziców, jak i lekarzy prowadzących? Zapraszamy do lektury!

Piersi kobiety ciężarnej

Ze względu na wzrost produkcji hormonów płciowych w ciele kobiety (takich jak estrogen i progesteron), rozwój tkanki gruczołowej jest zauważalny już od pierwszych miesięcy ciąży. Następuje wówczas znaczne zwiększenie liczby pęcherzyków i kanalików, które służyć będą za przewody doprowadzające pokarm podczas laktacji. Dlatego też, nawet bez posiadania naukowej wiedzy, w prosty sposób możliwe jest zauważenie ich powiększenia od drugiego miesiąca ciąży. Ponadto przyszłe mamy dostrzegą na ich powierzchni delikatne naczynia żylne, a ich brodawki wraz z towarzyszącą im otoczką ulegną znacznemu powiększeniu.

Przebudowa układu rozrodczego

Sam układ rozrodczy musi przygotować się do prawidłowego funkcjonowania i to zarówno przez najbliższe dziewięć miesięcy, jak i podczas oczekiwanego porodu. Największa ilość najbardziej zauważalnych zmian dotyczy macicy. Na samym początku narząd ten kształtem przypomina gruszkę, a jego masa nie przekracza 70 gramów. W trakcie ciąży zmienia się jednak nie do poznania. Wraz z upływem czasu osiąga rozmiary sporego worka mięśniowego i waży około kilograma. W tym czasie pojemność macicy szacowana jest w przybliżeniu na 5 litrów. Wielu przemianom ulega również szyjka macicy, która już na samym początku pierwszego trymestru staje się zasiniona, a przy tym jest nieco bardziej elastyczna. Gęstszy jest również sam śluz.

Dodaj komentarz